16.04.2017

Kutlu Doğum - 1446

KUTLU DOĞUM 1446

Hz. Peygamber, kamerî aylardan Rabîu’l-evvel ayının on ikinci Pazartesi gecesi, Mîlâdî takvime göre 571 yılı Nisan ayının 20’sinde Mekke’de dünyaya gelmiştir. Bu vesileyle Diyanet İşleri Başkanlığımız 1989 yılından beri Hz. Peygamber (s.a.s.)’in çağlar üstü örnekliğini ve rahmet yüklü mesajını tüm insanlıkla buluşturmak için miladi takvim yılını dikkate alarak “Kutlu Doğum Haftası”ında her yıl bir tema belirleyerek  önemli bir konuyu kamuoyunun gündemine taşımakta ve farkındalık oluşturmaktadır. Öteden beri Kutlu Doğum Haftalarında bireysel ve sosyal hayatımız açısından önem arz eden temaları kamuoyunun gündemine taşıyarak, özelde toplumumuzu, genelde ise tüm insanlığı Hazreti Peygamberin çağlar üstü rahmet yüklü mesajlarıyla buluşturmaya gayret eden Başkanlığımız, 2017 Yılı Kutlu Doğum Haftasının temasını “Hazreti Peygamber ve Güven Toplumu” şeklinde tespit etmiştir.

Kutlu Doğum Haftası her sene bir bilgi, aydınlanma ve irfan ziyafetine dönüşmektedir. Aynı zamanda, birliğimizi, beraberliğimizi pekiştirmekte, kardeşlik düşüncelerimizi, kardeşlik duygularımızı Hz. Muhammed Mustafa sevgisi etrafında pekiştirmektedir.

Kutlu Doğum Haftası Sevgili Peygamberimizi doğru anlamak, onun sünnetini bugüne taşımak, onun sîretini, hayatını, hayat tarzını çocuklarımızla, gençlerimizle toplumun bütün kesimleriyle paylaşmak, doğru bilgiye dayanarak Sevgili Peygamberimizi ve örnek ahlakını anlatmak, mümin kalplerimizde var olan Peygamber sevgisini harekete geçirmek, Peygamber Efendimizi anmaya, anlamaya ve yaşamaya çalışmak ve ihtiyacımız olan güven toplumunu tesis etmek amacıyla başta ilimiz olmak üzere güzel ülkemizin her bir köşesinde, gönül coğrafyamızda bir bilgi, irfan, kardeşlik ve manevi yenilenmeye dönüştürülmesini sağlamaktır.

İlimiz merkez ve ilçelerimizde ki farklı mahal ve semtlerde bir çok programımız bulunmakta olup, 20 Nisan saat; 20:00 de Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Güler’in ve 25 Nisan saat 10:00 da (Bayanlara) Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut’un katılacağı, Kültür Merkezi Konferans salonundaki programlarımıza tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz.

Kutlu Doğum Haftamızın hem memleketimizde hem alemi İslam’da, hem gönül coğrafyamızda ve bütün insanlık ailesinde güvenin yeniden tesis edilmesine vesile olmasını Cenabı Hakk’tan niyaz ediyoruz.