T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Batman Müftülüğü

02.10.2018

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Konferans Programını Gerçekleştirdik

İl Müftülüğümüz tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Kültür Merkezi konferans salonunda Dicle Üniversitesi hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Hasan TANRIVERDİ’nin konuşmacı olarak katıldığı Camiler ve Din Hizmetin Adanmış Ömürler temalı konferans programı gerçekleştirildi.

Programa Batman Valisi Sayın Ahmet DENİZ, Kurum amirleri STK temsilcileri ve din görevlileri katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile aşlayan program, İl Müftü Vekili Ahmet DURAN’ın açılış konuşması ile devam etti.

Diyanet İşleri Başkanlığımız 1986 yılında Ekim ayının ilk haftasını “Camiler Haftası” olarak ilan ettiğini belirten İl Müftü Vekili DURAN, “Ancak 2003 yılından itibaren değerli Din Gönüllüleri arkadaşlarımızın emek ve gayretlerini de dikkate alarak bu haftanın ismini  “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak yeniden düzenlemiştir. Her yıl bu hafta, çeşitli ekinliklerle her il ve ilçemizde; soydaşlarımızın yaşadığı yurt dışında çeşitli programlarla icra edilmektedir.”dedi.

Cami görevlilerinin hizmet ve faaliyetleri, cami cemaatiyle sınırlı olmayıp, toplumun bütün kesimlerine yönelik olduğunu ifade eden İl Müftü Vekili DURAN, “Doğduğumuzda kulaklarımıza ezan ve kameti okuyan, evlenirken nikâhımızı kıyan, hasta olduğumuzda ziyaretimize gelen, vefat ettiğimizde dini vecibelerimiz yerine getiren, taziyemize gelen yine din gönüllüsü görevlilerimizdir. Bu nedenle görevlilerimiz, manevî sorumluluğu ağır bir görev yürütmektedirler. Camilerimiz ve din görevlilerimiz çok önemli bir görevi ifa ve icra ettiği için, Kurtuluş Savaşı kazanılmış ve 15 Temmuzda hainler emeline ulaşamamıştır.”dedi.

Din görevlisi olmak herkese nasip olmaz, rabbimize hamdolsun bize nasip oldu diyen İl Müftü Vekili DURAN, “ Bu ulvi görevi zor şartlar altında yapan, yaparken zorluklarla karşılaşan birçok görevlimiz olmuştur. Bu nedenle görevi başında şehit veya gazi olan görevlilerimiz de vardır. Bizim için görev başında şehit olmak da gazi olmak da bir şereftir. Bu vesileyle başta şehitlerimiz olmak üzere ahirete irtihal eden tüm görevlilerimize ve geçmişlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Emeklilerimize sıhhat ve afiyet içinde mesut ömürler, görevde olan bütün mesai arkadaşlarıma da çalışmalarında başarılar temenni ediyorum.” Diyerek konuşmasına son verdi.

Program Batman Valisi Ahmet DENİZ’in konuşması ile devam etti.

Camilerin toplumumuz için önemli mekanlar olduğunu ifade eden Vali DENİZ, “Camilerimiz bizim ibadet ve istişare yaptığımız ve huzur bulduğumuz mekanlardır. Bizim medeniyetimizde Cami, hem şehirleşmenin hem de toplumsal yapının şekillenmesinde önemli rol oynar. İslam tarihi boyunca bütün şehirler cami merkezli planlanmış ve ona göre inşa edilmişlerdir”dedi.

İslam dininin hoşgörüsünü, merhametini ve sevgisini çocuklarımıza öğretilmesi gerektiğini belirten Vali DENİZ, “ Bunu yapabilmek için en büyük sorumluluk din görevlilerine düşüyor. Dini istismar eden FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütlerine ve dış güçlerin piyonu olan Bölücü Terör örgütüne karşı güçlü bir şekilde sesimizi yükseltmeliyiz. Bunu da, vatanını ve milletini seven, milli ve manevi değerlerine bağlı, örf, adet, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan bir nesil yetiştirerek yapacağız” dedi.

Konuşmasının sonunda din görevlilerin “Camiler ve Din Görevlileri Haftasını” kutlayan Vali Deniz, haftanın; şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Program Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hasan TANRIVERDİ’nin konferansı ile devam etti.

İhlas ve dürüstlüğün sembolü olan camilerimizin tarihimizdeki fonksiyonlarına değinen Prof.Dr.TANRIVERDİ, “ Hz. Peygamber ve halifeler  dönemnde camilerimizin beş görevi vardı. Biat mekânları yani seçme ve seçilme için oy kullanılan mekanlardı. Elçilerin, yöneticilerin atamaları ve görevlendirmeleri buralarda yapılırdı. Adalet için yargı mekanları olark görev yapmışlardır. Eğitim camilerde olmuştur. Asıl görevi ise ibadettir. Zaman içinde camilerdeki bu fonksiyonlr cami dışına çıkarılarak sadece ibadet makanı olmuştur. Buda kurumsallaşmanın olduğunun ifadesidir. ”dedi.

Hayatın hiçbir zaman statik-durağan olmadığını ifade eden Prof.Dr.TANRIVERDİ, “Hayat hep gelişir ilerler. Bu açıdan camiler bu görevleri yapmış ama daha güzel yapılsın diye yöneticilere ayrı, yargı için ayrı, eğitim için ayrı mekânlar inşa edilmiştir. Camiler sadece ibadet mekanları olarak kalmış, birlik ve beraberliğin sağlanması adına sosyal alanlar olmuştur.”dedi.