T.C. BATMAN VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

İl Müftümüz

 

Turgut ERHAN

İl Müftüsü

1969 yılında Yozgat İli Akdağmadeni İlçesinde doğan ERHAN, İlkokulu Çiçekli Köyünde okudu. İlkokuldan sonra iki yıl süreyle özel hocalardan Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri aldı. Yozgat İmam-Hatip Lisesinde bir yıl, Sorgun İmam-Hatip Lisesinde iki yıl okuduktan sonra, Ankara-Mamak İmam-Hatip Lisesinden 1990 yılında mezun oldu. Aynı yıl Kayseri Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesine girerek 1995 yılında mezun oldu. İlahiyat Fakültesinde öğrenciyken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açmış olduğu İmam-Hatiplik sınavını kazanarak, 1991 yılı başından itibaren Kayseri-Hacılar Karpuzsekisi Köyü Gerbula Çiftliği Camii İmam-Hatibi olarak göreve başladı. Ardından Kayseri-Hacılar Merkez Armutluk Camiinde görev yaptı. Askerliğini İzmir Narlıdere’de tamamladı.


1997 yılında Konya Dini Yüksek İhtisas Merkezi sınavını kazanarak, Konya il merkezine Din görevlisi olarak atandı. Bu görevde iken Konya merkez camilerinde merkez vaizi olarak görev yaptı. Kısa sürelerle de olsa Van ve Manisa’da geçici merkez vaizliklerinde bulundu. Konya Dini Yüksek İhtisas Merkezinden mezun olduktan sonra 1999-2003 yıllarında Şırnak-Güçlükonak İlçe Müftülüğü yaptı. Ardından Hollanda-Alkmaar da Din Görevlisi olarak bulundu. Yurtdışı görevi dönüşü bir süre Kayseri Merkez Vaizliği yaptı. Kayseri Merkez Vaizi iken aynı ilin Yahyalı ilçesine Müftü olarak atandı. Burada 2007-2011 yılarında görev yaptıktan sonra 2011 yılında Talas İlçe Müftülüğüne, 03.11.2015 / 632 sayılı müşterek kararname ile Batman İline İl Müftüsü olarak atandı.


Birçok Konferans, Panel ve Seminerlerde konuşmacı olarak görev aldı. Mahalli gazetelerde makaleleri yayımlandı, yazılar yazdı. Ulusal ve yerel kanallarda konuşmalar yaptı. Görev süresince yaptığı hizmet ve çalışmalardan dolayı defaatle kademe ilerlemeleri, teşekkür, takdirname, başarı ve üstünbaşarı belgeleriyle taltif edildi.

 

23.11.2015 tarihinden itibaren Batman İl Müftülüğü görevini sürdürmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.